Izraz Luna prihaja iz latinščine, grški izraz pa je Selene.
Luna je edini Zemljin naravni satelit in nam najbližje nebesno telo. Zaradi tega je tudi vedno privlačil pozornost ljudi. Pravilnost njegovih faz se je že v začetku človeštva uporabljala za merjenje časa. S pristankom na Luni in kljub ogromnim številom vesoljskih raziskav, skriva to nebesno telo še veliko neodkritih skrivnosti.
Znanstveniki in astronomi mislijo, da je Luna mrtva pokrajina in v geološkem smislu neaktivna. Luna je satelit na katerem, do prvega pristanka ni bilo nikoli življenja. Obstaja dovolj dokazov, ki so jih nabrale odprave Apollo, ki skoraj vsakogar prepričajo o tem, da Luna nima prebivalcev in da ni vesoljska ladja, temveč naravni satelit. Tudi votla ni, kot so pokazale seizmične raziskave. Naravni potresi na Luni dokazujejo majhna gibanja v bližini Luninega središča. Nemogoče bi bilo, da bi tem valovom uspelo prodreti skozi votle prostore do seizmografov, ki so jih na Lunini površini pustile odprave Apollov.
Čeprav odklanjamo nerealistične misli o tuji civilizaciji na Luni, pa vseeno moramo priznati, da je Luna nenavaden kraj, predvsem zato, ker ne vemo, zakaj je ravno tam. Po šestih poletih na Luno s človeško posadko in številnih brez nje, nam še ni uspelo, da bi prišli skrivnosti do dna. In vsak novi pristanek na Luni prinese ravno toliko odgovorov kot novih vprašanj.
Text: Aleksander Ros